x

05.TRK OKOLICE NOWEGO TARGU / THE BEST OF THE NOWY TARG AREA

Lokalizacja:
Polska
Kategoria:
łatwa
Dystans:
25 km
Miejsce startu:
NOWY TARG
Zakończenie trasy:
NOWY TARG


Chociaż bezsprzecznie zimową stolicą Polski jest Zakopane, to jednak bez wątpienia Miasto, czyli Nowy Targ jest stolicą Podhala. Trasa odkrywa przed nami różne jego oblicza - ładny Rynek, malownicze położenie nad Dunajcami, w pobliżu zacisznych lasów i unikalnych torfowisk. Dotkniemy też nieco historii, odwiedzając kościół pw. św. Anny, Sanktuarium w Ludźmierzu i okolice dawnego Kombinatu. Panoramy spod kościoła pw. św. Anny i z Drogi Wierchowej dadzą nam również nieco szerszą perspektywę Miasta. A że trasa jest krótka, możemy swobodnie przystanąć gdzieś na dłużej. 
  Punktem startowym naszej wycieczki jest Rynek w Nowym Targu. To tutaj pierwotnie miały miejsce cotygodniowe jarmarki, które odbywają się w mieście niezmiennie od... 1487 roku! XIX-wieczna zabudowa Rynku z ładnym Ratuszem, ale też kawiarnie i lodziarnie przyciągają turystów i miejscowych. Kierujemy się na północ, by za rzeką Czarny Dunajec wspiąć się ul. Zacisze do kościoła pw. św. Anny. To najstarszy (XV w.) nowotarski kościół, prawdopodobnie tutaj powstała pierwsza osada. Warto zajrzeć do środka oraz spojrzeć na ładną panoramę miasta. Wracamy nad Czarny Dunajec i Szlakiem wokół Tatr podążamy blisko rzeki aż do ul. Ludźmierskiej, z  której zjeżdżamy, by kładką dostać się do Ludźmierza. Najstarsza wieś na Podhalu (XIII w.), jego religijna stolica, skąd rządzi jego Gaździna - Matka Boża  Ludźmierska. Tutaj pasterze uroczyście rozpoczynają i kończą sezon pasterski. Kontynuujemy jazdę do Krauszowa, na Drogę Wierchową (widoki!) wiodącą grzbietem wśród wąskich pasów łąk i pól. Po 900 m od początku drogi, PO MINIĘCIU METALOWEGO KRZYŻA PO PRAWEJ, SKRĘCAMY W LEWO W POLNĄ DROGĘ (gruntową) i po 250 m dojeżdżamy do końca asfaltu, którym wracamy do Krauszowa. Za mostem nad Dunajcem skręcamy w lewo i jadąc teraz czerwonym poboczem (Szlak wokół Tatr) przejeżdżamy obok krauszowskich stawów. Za nimi skręcamy w prawo - wciąż jadąc Szlakiem wokół Tatr, który wśród łąk wiedzie nas na skraj Torfowiska Przymiarki (MOR i tablica informacyjna), by ostatecznie doprowadzić nas do DW957 i biegnącej tuż za nią głównej trasy Szlaku wokół Tatr (MOR z mapą).
Kierujemy się w stronę Nowego Targu. Szlak wiedzie tutaj trasą dawnej kolei do Trzciany, o czym wyraźnie świadczy żelazny most nad potokiem Wielki Rogoźnik. Następnie wjeżdżamy w Bór Kombinacki - podmokły las na zachód od Miasta, w którym w latach 50-tych XX w. powstał ogromny kompleks przemysłowy zakładów obuwniczych. Śladem po nim jest m.in. ruina stacji Nowy Targ Fabryczny, którą mijamy w środku lasu. Wyjeżdżamy z Boru dojeżdżając do Zakopianki. Przechodzimy przez nią po pasach, by dostać się na ul. Podtatrzańską (dalej Szlak wokół Tatr). Za znakami Szlaku, ścieżką rowerową wzdłuż Alei Solidarności docieramy do osiedla nowych bloków na Polanie Szaflarskiej, z którego wyjeżdżamy ścieżką Szlaku wokół Tatr i wśród zieleni jedziemy do pieszo-rowerowej kładki przez Biały Dunajec. Za rzeką, na prawo od kładki mocno wyróżnia się zielona ściana Boru na Czerwonem. My skręcamy w lewo. Prawym (wschodnim) brzegiem jedziemy za znakami Velo Dunajec przyjemnym nadrzecznym odcinkiem.
Na drugim moście kierujemy się w lewo w ul. Waksmundzką, a za nim w prawo (ul. Piłsudskiego) i jedziemy za znakami Szlaku wokół Tatr w ul. Bulwarową. Na końcu ulicy skręcamy w lewo na stary most - ul. Kościuszki, która to doprowadza nas z powrotem do nowotarskiego Rynku.   
Udostępnij facebook twitter