x

11.TRK JEZIORO OD PÓŁNOCY I PIENINY SPISKIE / THE LAKE FROM THE NORTH AND PIENINY SPISKIE MOUNTAINS

Lokalizacja:
Polska
Kategoria:
łatwa
Dystans:
40 km
Miejsce startu:
CZORSZTYN
Zakończenie trasy:
NIEDZICA-ZAMEK


Nie wiesz, czy wybrać Jezioro, czy zabytki, czy górskie krajobrazy? Ta trasa jest dla Ciebie, bo ma to wszystko! Jazda tuż nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego, przez zaciszne lasy między Dębnem a Nową Białą, malownicze spiskie, tatrzańsko-pienińskie krajobrazy okolic Dursztyna i wspaniałe zabytki Niedzicy i Dębna sprawia, że na tę trasę będzie chciało się wracać wiele razy.
UWAGA! Trasa zakłada przeprawę promem między Niedzicą-Zamkiem a Czorsztynem.    Wycieczkę rozpoczynamy u podnóża ruin czorsztyńskiego zamku. Ruszamy ścieżką rowerową na zachód - przed nami 12 km jazdy przez północny
brzeg Jeziora Czorsztyńskiego: trasa wiedzie tuż nad taflą wody, prowadząc przez malownicze zatoczki Pustą i Sygulinę, oferuje stale zmieniające się widoki na pasmo Pienin Spiskich z górującym nad nim Żarem i Tatrami na horyzoncie. Przed nami, na zachodzie, w oddali za wodą, wieża kościoła we Frydmanie, sprawiająca wrażenie latarni na brzegu Jeziora. Za nią, w tle, Królowa Beskidów - Babia Góra. Podczas jazdy uważajmy na ostrych zakrętach! Po drodze możemy przystanąć na jednym z wielu wygodnych MOR-ów. Po dotarciu do końca ścieżki poniżej Huby podjeżdżamy do drogi głównej - DW969. Przed nami niebezpieczne 800 m poboczem DW969, przez wąski most ponad Dunajcem. Za nim, pozostając na prawej stronie uciekamy w ścieżkę Velo Dunajec i przejeżdżamy pod mostem, by wyjechać na wał w Dębnie; piękne widoki na Jezioro. Po zjechaniu z wału skręcamy ostro w prawo, by dojechać do centrum wsi, gdzie znajduje się drewniany, XV-wieczny kościółek pw. Michała Archanioła (UNESCO). Jeśli jest otwarty, warto zajrzeć do środka. W Dębnie spotykamy znaki szlaku rowerowego nr 102. Zgodnie z nimi wyjeżdżamy ze wsi na ul. Polną, by kolejno przez asfalt, szuter i znowu asfalt, przez pola i las dotrzeć do Nowej Białej i znaków Szlaku wokół Tatr. Droga jest bezpieczną alternatywą dla drogi Frydman - Krempachy.  W Nowej Białej zwróćmy uwagę na typowo spiski liniowo-wrzecionowaty układ zabudowy. Kontynuujemy do Krempach, gdzie skręcamy w prawo w ul. Tatrzańską. Szlak prowadzi przez piękne, sielskie krajobrazy o ciekawej rzeźbie terenu - urok Pienińskiego Pasa Skałkowego ukazuje się naszym oczom wraz z (niełatwym, ale i nie tak długim) podjazdem, u końca którego możemy cieszyć oczy wspaniałą panoramą.
Po krótkim zjeździe (ostry zakręt!) znowu podjeżdżamy, teraz już do samego Dursztyna, wsi na dachu Spisza, znajdującego się w krajobrazowym miszmaszu pienińsko-beskidzko-tatrzańskim. Szlak wokół Tatr wyprowadza nas na imponujące widokowo wzgórze Honaj, skąd wspaniale prezentują się Tatry. A to jeszcze nie koniec atrakcji. Następujący teraz zjazd do Łapsz to szybka jazda pośród lasów, hal, z widokami na Trzy Korony, Tatry, stada owiec... niezapomniane przeżycie. Wyjeżdżamy w Łapszach Niżnych i kontynuujemy zjazd (już poza Szlakiem i w ruchu ogólnym) przez Niedzicę aż do brzegów Jeziora Sromowieckiego. Na rondzie wybieramy drogę do góry, jadąc za znakami Velo Dunajec aż pod zamek w Niedzicy. Najpiękniej prezentuje się on z końca zapory. Ciekawi historii skarbu Inków zwiedzą sam zamek, na miejscu są kawiarnie i restauracje. Za zamkiem zjeżdżamy do portu i promem bądź małą gondolą wracamy do Czorsztyna. 
Udostępnij facebook twitter