x

Liptów i Orawa 1/2

Lokalizacja:
Słowacja
Kategoria:
średnia
Dystans:
70 km
Miejsce startu:
Poprad
Zakończenie trasy:
Liptowski Mikulasz
Rodzaj nawierzchni:
asfaltowe ścieżki rowerowe
drogi publiczne
Rodzaj roweru:
SPD - trasy odpowiednie dla każdego rodzaju roweru, tzn. szosowego, crossowego i górskiego/MTB
TRK - trasy odpowiednie dla roweru crossowego i górskiego/MTB
Zapraszamy na weekend po słonecznej stronie Tatr! Poprad, Wag i Orawa to trzy rzeki od wieków odgrywające ważną rolę w trzech sąsiednich krainach: na Spiszu, na Liptowie i na Orawie. Dominantą pierwszego dnia dwudniowej wyprawy będą właśnie Poprad i Wag - płynące przez zabytkowe miasta, ale i leśne enklawy. Na dokładkę spora porcja historii Słowacji.

Długość trasy: 70,6 km
Suma podjazdów: 640 m
Czas jazdy (bez przerw): 4.31 h
Wymagane doświadczenie: Niskie
Wymagana kondycja: Średnia
Początek i koniec: Poprad, Liptowski Mikulasz
Dojazd: pociągiem (Poprad-Tatry, Liptovský Mikuláš), samochodem

Uwagi:
 • Trasa jest częścią dwudniowej wyprawy bądź jednodniową wycieczką (wracając pociągiem do punktu startu)
 • Na Słowacji obowiązek jazdy w kasku
 • Odpowiednia dla nastolatków
 • W znacznej większości poza dużym ruchem samochodowym
 • Rozkład jazdy słowackich pociągów sprawdzimy na www.slovakrail.sk

Główne atrakcje trasy:
 • Poprad: serce słowackiego Podtatrza; powstało z połączenia kilku mniejszych osad. Wygodny punkt wypadowy w różne części Tatr Wysokich, stacja początkowa tatrzańskiej elektriczki oraz przyjemna starówka
 • Odcinek Poprad - Svit: malownicza nadrzeczna ścieżka rowerowa, wiodąca wśród pól. Rozległe widoki na Tatry i Niżne Tatry.
 • Świt: niech nas nie zmyli pozornie romantyczna nazwa, gdyż w rzeczywistości jest to skrót od Słowackich Zakładów Wiskozowych. Z tego również powodu jest to miejsce ciekawe - tutejsza architektura i urbanistyka pozwalają zobaczyć oryginalne osiedle z lat 30-tych XX. wieku.
 • Dolina Czarnego Wagu: długa zielona dolina, gdzie nie spotkamy wielu innych ludzi. Ostoja ciszy i spokoju.
 • Liptowski Jan: niegdyś ważne miasto regionu i kraju, dziś nieco senne, zapomniane miasteczko o wielkiej historycznej wartości.
 • Kościół w Okolicznem: oryginalny przykład gotyku na Liptowie.
 • Liptowski Mikułasz: czyli Liptowski Mikołaj. Miasto niezwykle ważne w historii Słowacji, kuszące pięknym jeziorem i wodami termalnymi.
Opis:
Trasa zaczyna się w Popradzie. Z zabytkowego centrum Szlak Wokół Tatr wyprowadza nas na przedmieścia, odkąd przez około 10 km jedziemy brzegiem Popradu, skąd podziwiać będziemy rozległe panoramy. Niedaleko za Świtem (interesująca międzywojenna architektura) żegnamy się z rzeką, by następnie pośród rolniczych krajobrazów Lučivnej i Šuňavy wjechać na Liptów. Šuňava, której nazwa może pochodzić od szumiących lasów, znajduje się na granicy wododziału mórz Bałtyckiego i Czarnego.
Za wsią zanurzamy się, na najbliższe 20 km w lesistą dolinę Czarnego Wagu. Wbrew pozorom trasa jest raczej trudna, wiodąc to w górę to w dół starą drogą, uparcie trawersującą stoki kolejnych dolinek uchodzących do wąskiej doliny. Po 10 km czeka nas niespodzianka - w rozszerzeniu doliny utworzono zaporę wodną Čierný Váh.
Za nią droga staje się już łatwiejsza, prowadząc nas do Kráľovej Lehoty, gdzie łączą się Czarny i Biały Wag. Na wjeździe do wsi znajdziemy również pozostałości kolei wąskotorowej, która niegdyś wiodła przez całą Doliną Czarnego Wagu.
Za Lehotą podążamy niezmiennie na zachód, do Porúbki i do miejscowości Liptovský Hrádok (miłośników zamków zachęcamy do podjechania pod ruiny zamku), niegdyś ważnego miasta w regionie. Za Hradkiem niestety nieprzyjemny, ale i niedługi (2 km) odcinek wzdłuż drogi krajowej 18, z której uciekamy do wsi Podtureň, z której przez wiszącą kładkę dostajemy się do ciekawego miasteczka Liptovský Ján.
Senna miejscowość jest obecnie zaledwie cieniem tego, czym była kiedyś - znanym i lubianym przez szlachtę uzdrowiskiem. Śladem dawnej świetności jest kilkanaście kaszteli i pałaców, niektóre są już trudne do rozpoznania. Są one również pamiątką po rodzie Szentivanyich (dosł. Świętojańskich), którzy władali tymi ziemiami. Niedaleko ponad zabytkowym kościołem czeka na nas mały termalny basen, gdzie za darmo można dać wytchnienie strudzonym nogom.
Za Janem czeka nas odcinek techniczny, który widokowymi polnymi drogami doprowadza nas do Závažnej Poruby, z której niedaleko już do Okoličnego, obecnie już dzielnicy Mikulasza.
W Okoličnem znajdziemy unikatowy, cenny, gotycki XV-wieczny klasztor franciszkański, z kościołem pod wezwaniem  św. Piotra z Alkantary. Warto zajrzeć do środka, jeśli jest otwarte (obecnie w renowacji).
Za Okoličnem wyjeżdżamy na wygodną ścieżkę rowerową wzdłuż rzeki i tak, brzegiem Wagu docieramy do centrum zabytkowego Liptowskiego Mikulasza. Jest to ważne dla Słowaków miasto; to między innymi tutaj w połowie XIX wieku upominali się oni swoich praw jako naród.

Profil wysokościowy, rodzaje dróg, rodzaje nawierzchni:    (data aktualizacji: 11.11.2018) 
Udostępnij facebook twitter