Wielkie doliny i góry gór. Północny Spisz to rozmaite pasma górskie i łączące je różnorodne doliny, kryjące niewielkie wioski, oryginalne zabytki, wspaniałe pejzaże, cenną przyrodę. Pierwszego dnia dwudniowej wyprawy poznamy największe atrakcje polskich Pienin, by następnie zaszyć się w mało znane zakątki Magury Spiskiej i ostatecznie, już w Dolinie Popradu, wśród rozległych pól, dotrzeć do zabytkowej Starej Lubowli.
Długość trasy: 67,3 km
Suma podjazdów: 830 m
Czas jazdy (bez przerw): 4.55 h
Wymagane doświadczenie: Niskie
Wymagana kondycja: Średnia
Początek i koniec: Nowa Biała, Stara Lubowla
Dojazd: samochodem, pociągiem (Stará Ľubovňa)
Uwagi:
- Na Słowacji obowiązek jazdy w kasku
- Na Słowacji obowiązkowo dokument tożsamości
- Nieodpowiednia dla dzieci (większość trasy w ruchu drogowym)
- Brak możliwości powrotu pociągiem bądź autobusem tego samego dnia
Główne atrakcje trasy:
- Kościół w Dębnie: drewniany majstersztyk, stojący w tym miejscu już ponad połowę tysiąclecia. Plus trzykrotnie starsze cymbałki. Lista UNESCO.
- Jezioro Czorsztyńskie: góry i jezioro to zawsze malownicze połączenie. Nie inaczej jest i tym razem.
- Zamek w Niedzicy: wspaniała twierdza chroniąca przez wieki… węgierskiej granicy. i złoto Inków. Ot, historia Spisza właśnie.
- Jezioro Sromowieckie: mniejszy brat Jeziora Czorsztyńskiego. Nie mniej ambitny co do widoków.
- Červený Kláštor: ten ukryty przed Światem klasztor miał niegdyś bardzo ważne znaczenie; tutaj żył legendarny latający brat Cyprian, tutaj spisano pierwsze tłumaczenie Biblii na język słowacki.
- Przełom Dunajca: jedna z najpiękniejszych tras w regionie, wysokie skalne turnie, zieleń lasów i szmer Dunajca.
- Kamienka: relikt i pamiątka po społeczności, która razem z innymi ukształtowała mozaikę kulturową wschodniego Podtatrza - Łemków, Rusinów.
- Stara Lubowla: miasto i zamek na pograniczu, ważne dla historii Królestwa Węgier i Polski. Co ciekawe, jest dziś jedynym miejscem, gdzie można zobaczyć kopie polskich klejnotów królewskich.
Opis:
Wycieczkę zaczynamy na skraju Spisza, w Nowej Bialej, wsi z charakterystycznym spiskim układem zabudowy, centrum kultury mniejszości słowackiej w Polsce. Płaskimi polnymi i leśnymi drogami docieramy do Dębna, gdzie odnajdziemy perełkę architektury drewnianej, kościół wpisany na listę UNESCO.
Następnie, we Frydmanie, jesteśmy już nad Jeziorem Czorsztyńskim, którego widoki, dalsze lub bliższe, będą nam towarzyszyć przez kolejne 12 km, aż do Niedzicy-Zamku.
Zamek w Niedzicy, położony malowniczo, niegdyś strzegł przeprawy na polsko-węgierskiej granicy, dziś jest jednym z symboli polskiego Spisza. Jego mury kryją intrygującą tajemnicę skarbu Inków. Obok twierdzy w Lubowli, był najważniejszym zamkiem północnego Spisza.
Z Zamku zjeżdżamy wzdłuż brzegów Jeziora Sromowieckiego, następnie przez Sromowce (kolejno Wyżne, Średnie, Niżne), wśród coraz ciekawszego otoczenia zwężającej się doliny. W Sromowcach Niżnych przejeżdżamy kładką na Słowację, do Czerwonego Klasztoru. Nazwę zawdzięcza zabytkowemu kompleksowi, który warto zwiedzić.
Za Klasztorem wpadamy całkowicie w objęcia niezwykłej pienińskiej przyrody Przełomu Dunajca. Jasne skalne ściany, ciemne lasy i tafla rzeki tworzą niezapomniany krajobraz. Na końcu Przełomu skręcamy w prawo, w stronę Leśnicy, by konsekwentnie, momentami mozolnie wspiąć się na Przełęcz pod Tokarnią (SK: Lesnické Sedlo). Droga przez przełęcz łączy wieś z resztą Słowacji. Warto przystanąć, by podziwiać piękną panoramę oraz sprawdzić hamulce - stromy i kręty zjazd nie pozwala na zbytnie rozglądanie.
Po tym zjeździe czeka nas kolejny podjazd, teraz dłuższy i łagodniejszy, coraz szerszą doliną między Pieninami a Pasmem Magury. Niedaleko za przełęczą docieramy do wsi Kamienka, gdzie znajdziemy tablice spisane w języku mieszkających tu Łemków. Za wsią skręcamy w pola, wśród których docieramy do rzeki Poprad i Starej Lubowli, celu naszej dzisiejszej podróży.
Profil wysokościowy, rodzaje dróg, rodzaje nawierzchni:
(data aktualizacji: 11.11.2018)
Udostępnij