x

Za pociągiem na Orawę

Lokalizacja:
Polska, Słowacja
Kategoria:
łatwa
Dystans:
67 km
Miejsce startu:
Nowy Targ, Czarny Dunajec, inne (pętla)
Zakończenie trasy:
Nowy Targ, Czarny Dunajec, inne (pętla)
Rodzaj nawierzchni:
asfaltowe ścieżki rowerowe
szutrowe ścieżki rowerowe
drogi publiczne
Rodzaj roweru:
SPD - trasy odpowiednie dla każdego rodzaju roweru, tzn. szosowego, crossowego i górskiego/MTB
TRK - trasy odpowiednie dla roweru crossowego i górskiego/MTB
Historia kołem się toczy - tutaj dosłownie. Dawna trasa kolejowa, zapomniana i opuszczona, wróciła do życia jako piękny szlak rowerowy. Wsiądź na rower, poznaj piękne zakątki zachodniego Podhala i uroki orawskiej przyrody. Droga wygodna, więc możesz do woli cieszyć się widokami na Tatry, Babią Górę czy orawskie Puścizny. Dodatkowo: drewniane domy w Chochołowie i… okazja na zakupy na Słowacji.


Długość trasy: 67 km Suma podjazdów: 490 m
Czas jazdy (bez przerw): 4.02 h
Wymagane doświadczenie: Niskie
Wymagana kondycja: Średnia
Początek i koniec: Nowy Targ, Czarny Dunajec, inne (pętla)
Dojazd: Samochodem, pociągiem
Profil, nawierzchnia, rodzaje dróg: Kliknij tutaj   Uwagi:
 • Na Słowacji obowiązek jazdy w kasku
 • Za granicą obowiązkowo dokument tożsamości
 • Odpowiednia dla dzieci na rowerach
 • 75% poza ruchem samochodowym

 Główne atrakcje trasy:
 • Dawna kolej Nowy Targ - Trstená: dziś transgraniczna ścieżka rowerowa, jednak jej losy to ciekawa lekcja historii zarówno tych ziem, jak i Europy.
 • Wieża wodna w Nowym Targu: Ekspozycja o historii linii w odnowionym budynku.
 • Sanktuarium w Ludźmierzu: centrum religijne Podhala i miejsce osobliwego zdarzenia z udziałem bpa Karola Wojtyły.
 • Puścizny (torfowiska) Kotliny Orawsko-Nowotarskiej - unikat przyrodniczy na skalę europejską, gdzie rośnie bagno (roślina), a rośliny jedzą zwierzęta (rosiczka). Obszar chroniony!
 • Domański Wierch - widoki od Tatr po Babią Górę, wśród zielonych łąk, pastwisk, pasących się krów.
 • Suchá Hora - Liesek - przenosimy się jakby w inny świat - łąk, lasów, strumieni. Tak blisko, a tak inaczej!
 • Chochołów - perełka architektury drewnianej (UNESCO), żywa pamiątka dawnych czasów, nowo otwarte Muzeum Torfowisk.
 • Zakupy w Suchej Horze - czekolada, orzeszki, napoje? Nech sa páči!
 
Opis:

Wycieczkę zaczynamy na nowotarskim dworcu kolejowym, skąd kierujemy się do Ludźmierza, do Sanktuarium Gaździny Podhala. Następnie dojeżdżamy do dawnej trasy kolejowej Nowy Targ - Trstená, której biegiem wygodnie zmierzamy na zachód. Niech nie uśnie nasza czujność, bo za Rogoźnikiem skręcamy w lewo, by łagodnym grzbietem, przemierzając pola i łąki jechać i podziwiać rozległe Puścizny (torfowiska) z prawej i piętrzące się Tatry w oddali z lewej.

Za znakami Szlaku docieramy do Chochołowa, perełki architektury drewnianej w Polsce. Za mostem na Czarnym Dunajcu podjeżdżamy do granicy, zarazem wododziału europejskiego - tutejsze źródła i rzeki spływają już do Morza Czarnego. To znak, że jesteśmy już na Orawie. Jadąc ostrożnie poboczem mijamy sklepy i domy Suchej Hory, by następnie skręcić w prawo, w stronę dawnej stacji kolejowej.

Docieramy do Szlaku i jedziemy w lewo, w dół, przez sielski krajobraz orawskich łąk i lasów aż do kapliczki ponad Lieskiem, nieopodal za dawną stacją kolejową, obecnie meteorologiczną, gdzie czeka na nas miejsce odpoczynku: wygodna altana, źródło z pitną wodą, widoki i toaleta (wychodek). Ostatni pociąg odjechał z Liesku na początku lat 70-tych XX. wieku. Trasa wycieczki po krótkim podjeździe zawraca do Polski (chętni mogą jechać dalej Szlakiem aż do Trstenej - tam i z powrotem 10 km, 0,5h).

Za ruinami stacji w Suchej Horze trzymamy się stale Szlaku, łagodnymi zakosami zjeżdżamy do Podczerwonego, skąd to w 1989 roku wyruszył ostatni pociąg do Nowego Targu.

Dalej, ciągle dawnym biegiem kolei jedziemy aż do Nowego Targu, do którego wjeżdżamy przez Osiedle Bór i tzw Kombinat, gdzie do 1992 istniały słynne, ogromne zakłady przemysłu skórzanego. Wycieczkę można zakończyć na dworcu (i np. zobaczyć nową wystawę o historii linii w odnowionej wieży wodnej), warto również podjechać na rynek, by skosztować tutejszych lodów, wszak po wysiłku należy się posiłek.   Fotorelacja z wycieczki z dnia 09.06.2019 r. z galerią fotografii i opisami: http://www.szlakwokoltatr.eu/aktualnosc/wycieczka-nr-1---za-pociagiem-na-orawe Koniecznie zaglądnij!
Profil wysokościowy, rodzaje dróg, rodzaje nawierzchni: Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018
Udostępnij facebook twitter