O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

W 5 dni wokół Tatr: 2/5 Beszeniowa - Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso)


Udostępnij:
google plus mail
Kategoria:
średnio-trudna
Czas:
6h5min
Dystans:
81
Miejsce startu:
Beszeniowa / Bešeňová
Zakończenie trasy:
Szczyrbskie Jezioro / Štrbské Pl
Rodzaj nawierzchni:
Asfaltowa wydzielona droga rowerowa
Asfaltowa ścieżka rowerowa
Asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa
Asfaltowy wydzielony pas rowerowy wzdłuż drogi
Żwirowa gruntowa wydzielona droga rowerowa
Żwirowa gruntowa ulepszona ścieżka rowerowa
Żwirowa gruntowa ulepszona ścieżka pieszo-rowerowa
Wydzielona droga rowerowa - kostka
Oznakowany szlak rowerowy w ruchu ogólnym po asfaltowej drodze lokalnej
Oznakowany szlak rowerowy w ruchu ogólnym po gruntowej drodze lokalnej
Oznakowany szlak rowerowy w ruchu ogólnym po gruntowej ulepszonej drodze lokalnej
Rodzinnie - z dziecięcym fotelikiem lub przyczepką
Rodzinnie - rodzice mnie nie dogonią
Kocham przyrodę, żwir mi nie straszny
Lekki wycisk - czemu nie?!
Na rowerze crossowym
Na rowerze trekkingowym
Na rowerze górskim
Na rowerze z sakwami, przyczepką, fotelikiem
Pogoda na trasie:
°C
Wiatr: km/h
Wilgotność:

Opis

W 5 dni wokół Tatr: 2/5 Beszeniowa - Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso). Liptów, czyli po słonecznej stronie Tatr.

Dzień ⅖: Liptów - po słonecznej stronie Tatr. Suma podjazdów (1200 m) może budzić strach, dlatego warto spojrzeć na profil wysokości, b szybko się uspokoić. Poza tym, widoki sprawiają, że zapominamy, że jedziemy pod górę. Pola, boczne drogi, jezioro i wspaniałe widoki na wiele pasm górskich. Dzisiejsza trasa to również okazja do poznania dziejów Słowacji. Fani historii zainteresują się Celtycką Osadą, Skansenem w Pribylinie, starówką Liptowskiego Mikułasza czy pięknym kościołem w Okoličnem. Na początku wracamy nad brzegi Liptowskiego Morza - o poranku to zupełnie inne miejsce. Widokowe drogi prowadzą nas do zabytkowego Mikułasza. Dalej trasa wymaga nieco koncentracji na szutrowych drogach ponad Doliną Wagu, aż dojeżdżamy przez miasteczka Liptovský Ján i Podtureň do Liptowskiego Hradku. Ostatnia część (a właściwie połowa!) to 800m sumy przewyższeń na 40 km podjazdu. Niesamowite, stale zmieniające się widoki, następnie leśna droga i Droga Wolności doprowadzają nas do Szczyrbskiego Jeziora, 1350m npm. Warto dać z siebie jeszcze odrobinę, by móc usiąść i podziwiać widok tatrzańskich szczytów ponad Jeziorem. Główne atrakcje: - Liptowskie Morze - dominanta widoków w pierwszej części trasy. - Liptowski Mikulasz - interesujące miasto, ważne dla historii Słowacji. Opowieści o Janosiku i… świętym Mikołaju. - Liptowski Jan - a gdyby tak na chwilę zsiąść z roweru i zanurzyć stopy w wodach termalnych? Tutaj jest to możliwe, za darmo. - Widoki, widoki, widoki! - dłuuuugi podjazd, jednak na końcu będziesz żałował, że nie był jeszcze dłuższy. - Štrbské Pleso - 1350 m npm, wysokość jak nad Morskim Okiem, więc warto wyciągnąć sweter. Warto wyciągnąć też aparat fotograficzny, bo widoki są niezwykłe. Więcej szczegółów wkrótce na tatravelo.com Opisy atrakcji, rodzaje nawierzchni, dróg: www.komoot.com/tour/21937539
 
 
 

Galeria


Aktualności
Nowy przewodnik rowerowy po Szlaku wokół Tatr
Takiego przewodnika rowerowego po Szlaku wokół Tatr jeszcze nie było! Powstał z połączenia pasji do podróżowania na rowerze, wiedzy o wartych odwiedzenia miejscach na Podtatrzu i umiejętności zajmującego opowiadania.
Konferencja „Szlaki rowerowe i ich rozwój”
W hali kongresowej AquaCity w Popradzie 17 października odbyła się międzynarodowa konferencja „Szlaki rowerowe i ich rozwój”. Omawiano trendy i innowacje na szlakach turystycznych i rowerowych.
Szlak wokół Tatr na międzynarodowych targach turystycznych World Travel Show 2019!
Przedstawiciele EUWT TATRY oraz partnerów projektu w dniach 18-20 października 2019 r. promowali Szlak wokół Tatr na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Show 2019, które odbyły się w Nadarzynie k/Warszawy.
^